Hobbit, czyli tam i z powrotem

Hobbit czyli tam i z powrotem to jedna z najpoczytniejszych książek w historii literatury fantastycznej dla dzieci i młodzieży, a stworzony przez J. R. R. Tolkiena magiczny świat Śródziemia już od kilkudziesięciu lat uwodzi czytelników w każdym wieku. Pełna magii, przygód, elfów, smoków i krasnoludów historia niezwykłej wyprawy hobbita Bilbo Bagginsa została w 2012 roku zekranizowana przez Petera Jacksona – reżysera słynnej, wielokrotnie nagradzanej epopei filmowej, Władca Pierścieni.

Hobbici to niewielki, pokojowo nastawiony ludek zamieszkujący sielską krainę Shire. Bilbo Baggins jest szanowanym przez sąsiadów, statecznym hobbitem, któremu ani w głowie przygody, smoki czy tajemnicze skarby – do czasu, aż na progu jego norki pojawia się czarodziej Gandalf i kompania krasnoludów pod dowództwem Thorina Dębowej Tarczy. Krasnoludy udają się do Samotnej Góry, swego dawnego królestwa, które zostało zdewastowane i zagrabione przez straszliwego, ziejącego ogniem smoka, Smauga. Planują odzyskać utracone skarby i przywrócić krainie dawną chwałę, jednak nie mogą tego zrobić w trzynastu – to przynosi pecha. Czarodziej Gandalf wybiera Bilbo na czternastego członka wyprawy i przekonuje krasnoludy, że zwinny, stąpający cicho jak myszka hobbit idealnie nadaje się na włamywacza. I tak stateczny, poważny hobbit dołącza do drużyny awanturników i wyrusza na pełną przygód i niebezpieczeństw wyprawę po smoczy skarb.

Śródziemie to tętniący życiem, fantastyczny świat, w którym obok ludzi pojawiają się takie istoty jak mądre, piękne elfy, odważne krasnoludy czy groźne gobliny. W kontynuacji Hobbita, Władcy Pierścieni, skierowanej do nieco starszego czytelnika, jeszcze lepiej poznajemy ten złożony, fascynujący świat i zamieszkujące go istoty.

Przygody Bilba i kompanii krasnoludów przeniósł na duży ekran Peter Jackson w filmowej trylogii Hobbit (Niezwykła podróż, Pustkowie Smauga oraz Bitwa Pięciu Armii).

J. R. R. Tolkien urodził się w 1892 roku w Oranii. Jako profesora filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie w Oksfordzie fascynowały go mitologie, średniowieczna literatura oraz historia. Zainteresowania te znalazły odzwierciedlenie w pracy nad dziełami literackimi, gdyż Tolkien, pisząc Hobbita oraz Władcę Pierścieni nie ograniczył się jedynie do spisania losów Jedynego Pierścienia oraz Drużyny Pierścienia, lecz stworzył kompletne, niezwykle dopracowane uniwersum, wraz ze szczegółową mitologią i kilkoma w pełni funkcjonalnymi językami. Powieść zdobyła rzesze oddanych czytelników i przyczyniła się do powstania literatury fantasy.

Tolkiena najczęściej kojarzy się właśnie z trylogią Władca Pierścieni, ale tworzył także wiersze, poematy, opowiadania i piosenki. Pisał aż do śmierci w 1973 roku, a dzieła, których nie zdążył dokończyć, zostały wydane przez jego syna, Christophera Tolkiena. Są to m. in. Silmarillion, Niedokończone opowieści czy Dzieci Hurina – rozwijające uniwersum Władcy Pierścieni o kolejne fascynujące elementy.

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com